Direktorica Filmskog centra Crne Gore Aleksandra Božović i savjetnik za međunarodnu saradnju, promociju i plasman Marko Eraković, uspješno su predstavili crnogorsku kinematografiju na prestižnom FOCUS marketu, vodećem međunarodnom događaju u oblasti filmske i televizijske produkcije, koji je održan 10. i 11. decembra u Business Design Centru u Londonu.
“Prisustvo na ovakvom međunarodnom događaju, koji okuplja hiljade filmskih profesionalaca iz preko 80 zemalja, predstavlja izuzetnu priliku za promociju crnogorskih filmskih potencijala i uspostavljanje novih partnerstava. Posebno me raduje što je Filmski centar Crne Gore, nakon prvog učešća 2019. godine, ponovo dio ovog prestižnog događaja. Interesovanje koje su međunarodne produkcije pokazale za naše lokacije i produkcijske mogućnosti potvrđuje značaj našeg prisustva na ovakvim događajima,” izjavila je direktorica Božović.
Ovogodišnji FOCUS okupio je hiljade filmskih profesionalaca iz preko 80 zemalja, uz učešće 170 stručnih govornika u više od 60 panel diskusija i prezentacija, uključujući studije slučaja značajnih projekata poput “Gladiator 2”, “Conclave”, “Nosferatu”, “Here” i “Lord of The Rings: Rings of Power”, kao i diskusije o ključnim temama industrije – od finansiranja i pravnih pitanja, preko održivosti i fleksibilnog rada, do vještačke inteligencije i novih tržišta.
Studijska posjeta Londonu organizovana je uz podršku Britanskog savjeta u Crnoj Gori, u okviru dugogodišnje saradnje kroz koju Ujedinjeno Kraljevstvo pruža podršku razvoju filmske industrije u Crnoj Gori. “Zahvalni smo Britanskom savjetu na stalnoj podršci i prilici da kroz ovakve studijske posjete unaprijedimo saradnju sa britanskom filmskom industrijom. Uvjerena sam da će ovi sastanci rezultirati konkretnim projektima i daljim jačanjem veza između naše dvije kinematografije”, istakla je direktorica Božović.
Tokom posjete, održani su sastanci sa neprofitnom organizacijom “Into Film” sa sjedištem u Londonu, koja se bavi filmskom edukacijom mladih, kao i sa vodećom britanskom filmskom institucijom – Britanskim filmskim institutom (BFI), koja ima ključnu ulogu u razvoju britanske filmske industrije i očuvanju bogate istorije britanskog filma. Osvrćući se na sastanak sa organizacijom “Into Film”, direktorica je naglasila: “Razmjena iskustava sa britanskim kolegama koji se bave filmskom edukacijom mladih dragocjena je za razvoj sličnih programa u Crnoj Gori. Njihov model rada sa osnovnim školama i pristup filmskoj edukaciji predstavljaju odličan primjer kako možemo unaprijediti filmsku kulturu kod najmlađih i inspirisati buduće filmske stvaraoce.”
Posebno značajna bila je posjeta studiju “Framestore”, najvećoj produkcijskoj kući u Evropi specijalizovanoj za vizuelne efekte i kompjutersku animaciju, poznatoj po radu na ostvarenjima poput filma “Interstellar”.
Tokom sastanaka sa britanskim filmskim profesionalcima, razgovarano je o mogućnostima saradnje i razmjene iskustava, što bi moglo značajno doprinijeti daljem razvoju crnogorske kinematografije. Poseban akcenat stavljen je na potencijalne koprodukcije, programe obuke i razmjene znanja između dvije zemlje, kao i mogućnosti privlačenja britanskih produkcija da svoje projekte realizuju u Crnoj Gori.