Montenegro Film Rendezvous, prvi industrijski događaj ovog tipa u Crnoj Gori, uspješno je završen u Herceg Novom, okupivši crnogorske i međunarodne filmske radnike, reditelje, scenariste, producente i eksperte. Tokom nekoliko dana intenzivnog programa, predstavljeno je 20 filmskih projekata u različitim fazama produkcije, pružajući crnogorskim autorima priliku da predstave svoje radove ključnim evropskim filmskim fondovima, festivalima i međunarodnim profesionalcima.
Program je obuhvatio 13 projekata u razvoju koje je podržao Filmski centar Crne Gore, i to “Plod” (Maša Šarović), “Požari” (Eleonora Veninova), “Četiri sahrane i vjenčanje” (Nikola Mijović), “Matura” (Nikola Vukčević), “Hotel Boka” (Marija Perović), “Jugoslava” (Ivan Bakrač), “Odavno mrtav” (Milija Šćepanović), “Po meni se ništa neće zvati” (Đorđe Vojvodić) “Paragon” (Nemanja Bečanović), “Primavera” (Dušan Kasalica),“Skarabej” (Mladen Vujačić), “Bila je tako lijepa” (Milorad Milinković) i “Transfer” (Gana Čomagić).
Takođe, prezentovana su i četiri “work in progress” projekta: “15 i po” (Milivoje Mišo Obradović), “Zaliv” (Draško Đurović), coming-of-age film “Vidra” (Srđan Vuletić) i drama “Crna truba” (Bojan Stijović) kao i tri dokumentarna projekta: “Kontraadmiral” (Mladen Ivanović), “Sample: Povratak Janka Nilovića” (Nikola Vukčević) i “Vude, ti si pobijedio” (Senad Šahmanović).
Montenegro Film Rendezvous okupio je značajne međunarodne stručnjake, uključujući Mari Gegen iz Eurimaža, koja je predstavila mogućnosti finansiranja evropskih koprodukcija i Titusa Krejenberga, poznatog producenta čiji su filmovi prikazivani na A-list festivalima kao što su Berlinale, Kan, Toronto. Na događaju je učestvovala i Emili Žorž, producentkinja nominovana za Oskara i izvršna direktorica Paradise City-ja, koja je podijelila svoja iskustva o globalnoj prodaji filmova i navigaciji kroz festivalske krugove.
Program je uključivao i brojne panele, među kojima je panel o filmskim fondovima pružio uvid u različite strategije selekcije i programske fokuse nekoliko značajnih evropskih festivala.
Takođe, na panelu o filmskim festivalima, predstavnici festivala iz Roterdama, Berlinala i Talina govorili su o selekciji i budućim promjenama u svojim programima, dok su individualni sastanci jedan na jedan omogućili crnogorskim autorima direktan kontakt sa ključnim akterima filmske industrije.
Montenegro Film Rendezvous potvrdio je svoj značaj kao platforma za razmjenu ideja i uspostavljanje novih filmskih saradnji, što je od posebnog značaja za crnogorsku kinematografiju.
Ovaj događaj organizovao je Filmski centar Crne Gore, u saradnji sa Ministarstvom kulture i medija, Opštinom Herceg Novi i JUK Herceg Fest, u okviru 37. izdanja Filmskog festivala Herceg Novi – Montenegro Film Festivala.